Alternatyvi motyvacijos priemonė – nauda ne tik darbuotojui

Planuojant atsigavimo po pandemijos scenarijus, verslui tenka imtis kūrybiškų sprendimų darbuotojų motyvacijos kėlimo ir lojalumo skatinimo bei naujų talentų pritraukimo klausimu. Nors atlyginimų kėlimas – kiekvienam darbuotojui aktuali paskata, tačiau to nebepakanka, o ir verslui tai – nemažai papildomų lėšų reikalaujantis bei motyvacinio efekto darbuotojui ilgainiui netenkantis žingsnis. Tačiau šiandien atsiranda ir patrauklesnių bei abipusiai naudingų paskatinimo alternatyvų.

Pandemijos sąlygoti verslo ribojimai paskatino ne vieną vadovą imtis veiklos pokyčių, vienas kurių – pereiti prie nuotolinio darbo modelio. Šiandien rinkai stojant į vėžes, lojalių darbuotojų motyvacija ir talentų pritraukimas naujiems ateities verslo iššūkiams tampa vis opesniu klausimu. Tai suvokia ir ambicinga darbo rinka, kur kas išrankiau vertinanti esamą ar būsimą darbdavį. Patrauklus atlyginimas – vis dar prioritetinis niuansas renkantis darbovietę, tačiau papildomas motyvacinis paketas taip pat lemia ne vieno savo profesinę vertę suvokiančio talento pasirinkimą, dažnai nugalintis ir prieš atlyginimo faktorių.

Stengiantis įkvėpti darbuotojus verslas imasi standartinio sveikatos draudimo, nemokamo sporto ar lankstaus darbo grafiko kozirio. Pandemijos metu nuotolinis darbas parodė, kad vienas iš darbovietės privalumų – biuras ir jo patogumai – tampa nebe toks aktualus, tuo tarpu kitas palankiai įvertinamas – automobilio darbui ir asmeninėms reikmėms suteikimas. Atsižvelgiant į nuolatinę darbuotojų rotaciją ir nuosavo automobilių parko išlaikymo bei techninio aptarnavimo išlaidas, šiandien verslui siūloma ir lankstesnė, paprastesnė bei finansinę vertę nešanti alternatyva – naujų automobilių veiklos nuoma, stiprinanti ne tik darbuotojų motyvaciją, bet ir verslo įvaizdį rinkoje.

Naudos verslui

Mantas Narkevičius, pasaulinės automobilių nuomos kompanijos atstovės Lietuvoje „HERTZ Lietuva“ vadovas, sako, kad automobilių veiklos nuoma – tai galimybė verslui naudotis nauju automobiliu už vieną fiksuotą mėnesinę įmoką visą pagal poreikį sudaromos ar ilgainiui keičiamos sutarties laikotarpį, papildomai nesirūpinant jokiais su automobilio eksploatacija susijusiais niuansais ir mobilumo trikdžiais.

„Pagrindinės tokios paslaugos naudos – darbdaviui suteikiami tik nauji, įmonės poreikius atitinkantys automobiliai, o į fiksuotą nuomos kainą įeina ne tik automobilis, bet ir su automobilio eksploatacija susijusios paslaugos pagal specialią, verslui palankią kainodarą – draudimas, techninis aptarnavimas, einamieji remontai, padangų keitimas ir saugojimas, o įvykus eismo įvykiui – ir pakaitinio automobilio išdavimas, – aiškina jis. – Fiksuota nuomos kaina leidžia verslui aiškiai susidėlioti savo finansinius srautus, galimas veiklos sąnaudas, o tuo pačiu išvengti administracinių automobilio priežiūros kaštų bei su jo eksploatacija susijusių staigmenų.“

Pasak M. Narkevičiaus, dar viena esminė paslaugos vertė – klientui žinoma tiksli automobilio likutinė vertė ir reali amortizacija, ko nėra finansinio lizingo atžvilgiu. Priešingai nei automobilio nuomos atveju, renkantis įsigyti nuosavą automobilį verslui tenka ir finansinis įsipareigojimas, kuris atsispindi įmonės balanse.

Vertinant „HERTZ Lietuva“ ir didžiausio „Toyota“ pardavimo ir techninio aptarnavimo centro Lietuvoje „Tokvila“ pasiūlymą, dabar verslas gali veiklos nuomos pagrindu turėti „Toyota Corolla“ sedaną už 279 eurų, neskaitant PVM, krosoverį „Toyota C-HR“ – už 299 eurų ar „Toyota RAV4“ už 329 eurų mėnesinę įmoką – „viskas įskaičiuota“ paketą su 0 proc. pirmąja įmoka.

Naudoja ir darbuotojų motyvacijai

Techninę pagalbą kelyje 24/7 teikianti UAB „Euro Asista“ automobilių veiklos nuomos paslauga naudojasi jau beveik dešimtmetį. Pasak bendrovės vadovo Jevgenijaus Kulešo, tai patogus būdas turėti tinkamas priemones, reikalingas tiesioginei įmonės veiklai vykdyti, kadangi nuosavas automobilių parkas reikalautų daug laiko, supratimo ir nenumatytų finansinių išlaidų.

„Automobilių veiklos nuoma leidžia naudotis transportu, kuris reikalingas tam tikram verslo etapui. Taip pat gaunama viena kasmėnesinė sąskaita, tad visą naudojimosi laikotarpį išlaidos transportui nekinta. Dar vienas labai svarbus aspektas – moki tik tiek, kiek nusidėvi automobilis, kadangi iš karto tampa aiški likutinė automobilio vertė ir nereikia spėlioti, kiek nuosavas turtas bus vertas po tam tikro laikotarpio, – komentuoja jis. – Svarbu ir tai, kad pačiam nebereikia rūpintis papildomais draudimo ar padangų pirkimais bei techniniu automobilio aptarnavimu.“

Automobilių veiklos nuomą vadovas naudoja ir darbuotojų motyvacijos kėlimui. Anot jo, kiekvienam iš mūsų visada didesnę motyvaciją sužadina galimybė naudotis nauju ir patikimu darbo įrankiu. O dar didesnė vertė įžvelgiama, kai tokia motyvacinė priemonė naudinga ne tik darbuotojui, bet ir darbdaviui.

Ne tik darbui

Dar didesnė galima paskata darbuotojui – galimybė gauti naują automobilį naudojimuisi ir asmeniniai tikslais. Tiesa, tokiu atveju atsiranda papildoma mokestinė prievolė. Jurgita Alksnienė, buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančios bendrovės „Pagautė“ vadovė, pateikia konkretų pavyzdį, kaip tokios motyvacinės priemonės taikymas koreguoja bendrovės biudžetą, lygindama atlyginimo kėlimo ir automobilio suteikimo atvejus.

„Pavyzdžiui, jeigu darbuotojo gaunamas atlyginimas „į rankas“ šiuo metu yra 1500 Eur, pridėjus darbuotojo mokesčius bei darbdavio privalomas įmokas „Sodrai“, visos darbdavio išlaidos sudaro 2654,87 Eur (nevertinant NPD ir įvertinus papildomą 3 proc. įmoką pensijos daliai). Jeigu norėtume darbuotojui mokėti 279 Eur „į rankas“ priedą, tokiu atveju visas darbuotojui mokamo atlygio biudžetas įmonei išaugtų iki 3148,66 Eur, – dėsto ji. – Žinoma, kad „Toyota Corolla“ automobilio nuomos kaina – 279 Eur, o jo rinkos vertė – 18,950 tūkst. Eur. Jeigu vietoj priedo darbuotojui šis automobilis suteikiamas naudotis ir asmeniniais tiksliais, apskaičiuojame pajamas natūra. Dėl aiškumo darbdaviai dažniausiai naudoja vertinti gautą naudą skaičiuojant 0,70 proc. (nevertinat kuro išlaidų) nuo automobilio tikrosios rinkos kainos, tad šiuo atveju pastaroji sudarytų 132,65 Eur. Apmokestinus apskaičiuotą 132,56 Eur naudą, darbdaviui minėto darbuotojo mėnesio atlygio kaštai padidėtų iki 2787,52 Eur. Pridėjus įmoką už minėtą automobilį (279 Eur), visa darbo vietos kaina sudarytų 3066,52 Eur. Šiuo atveju darbdavys sutaupo 82,14 Eur kiekvieną mėnesį ir turi puikią motyvacinę priemonę darbuotojui.“

Svarbu pažymėti ir tai, kad kiekvienais metais tokios pajamos natūra darbdaviui kis, kadangi skaičiuojant mokesčius naujų metų sausio 1 dieną atsižvelgiama ir į pakitusią automobilio rinkos vertę. Natūralu, kad tokiu atveju kasmet mažės ir mokestinė tokios naudos prievolė verslui. Tai įvertinus, peršasi išvada, kad naujo automobilio veiklos nuoma – ne tik verslui patogus ir mokestine prasme palankus sprendimas, bet ir puiki alternatyva stengiantis dėl įmonės talentų.

Griauna mitus

Daugelis verslų, anot „HERTZ Lietuva“ vadovo M. Narkevičiaus, vis dar mąsto, kad turėti nuosavą automobilių parką yra patogiau ir efektyviau. Vis tik įsigyjant transporto priemonę neįvertinama, kiek kainuos tinkamas jos techninis aptarnavimas, priežiūra ir remontas bei kvalifikuoto personalo, gebančio prižiūrėti automobilių parką, sąnaudos.

„Automobilio įsigijimas ir priežiūra reikalauja tikrai daug kompetencijos, laiko ir nemažai papildomų lėšų – nuo lizingo paslaugos, draudimo tiekėjo pasirinkimo iki situacijų, kai tenka keisti padangas arba automobilis remontuojamas ir darbuotojui reikia išduoti pakaitinį variantą. Po pasinaudojimo automobiliu ir esant poreikiui atsinaujinti, taip pat atsiranda iššūkis realizuoti pardavimą, o ir automobilio rinkos vertė jau nebebus tokia pati, kaip įsigijimo metu, – kalba pašnekovas. – Dažnas taip pat galvoja, kad senesnis automobilis – pigesnis, tačiau yra priešingai. Esame atlikę ne vieno senų automobilių autoparko mėnesinių ir metinių sąnaudų skaičiavimus ir skaičiai parodė visai kitokią realybę – turėti seną transportą yra ženkliai brangiau, kadangi tenka daug daugiau investuoti į jo remonto darbus bei neįmanoma įvertinti, kokio aptarnavimo ir kada jam reikia.“

M. Narkevičiaus teigimu, užsienyje itin populiari automobilių nuoma ir tarp Lietuvos verslo įgauną pagreitį – paslauga vis labiau ima domėtis ne tik verslas, bet ir viešasis sektorius. Anot jo, atsiranda tendencija neprisirišti prie darbo įrankių, kadangi negali žinoti, kada reikės juos keisti, pildyti ar atnaujinti, tad automobilių nuoma prisitaiko prie poreikių ir suteikia verslui lankstumo.

Užpildykite užklausą

Užpildžius automobilio nuomos užklausą su Jumis susisisieksime per 1 darbo dieną.

Paraiška užpildyta sėkmingai

Ačiū! Jūsų paraišką peržiūrėsime bei su jumis susisieksime per 1 darbo dieną.

Grįžti į pagrindinį puslapį